[hlOstan]

اردستان(اصفهان)

اَردِستان يکي از شهرهاي استان اصفهان در مرکز ايران است. اين شهر مرکز شهرستان اردستان است. جمعيت شهر اردستان بنا بر سرشماري نفوس و مسکن سال 1385 برابر 15,284 نفر است.

اردستان در 110 کيلومتري شمال شرقي شهر اصفهان و در مسير کاشان به سمت نايين و يزد قرار گرفته‌است.

جغرافيا
اردستان در حاشيه کوير نمک قرار دارد. اين شهر کويري داراي دو نوع آب و هواي کوهستاني در جنوب و جنوب غربي بوده که اکثر ييلاق‌هاي اين شهر در اين منطقه قرار دارد و در بخش شمالي و شرقي داراي آب و هواي گرم و سوزان کويري مي‌باشد و عمده بخش کشاورزي منطقه که به‌ويژه بعد از انقلاب با حفر چاههاي عميق بوجود آمده در اين منطقه قرار دارد.


آثار تاريخي
برجسته ترين اثر تاريخي اردستان، مسجد جامع آن است. اين مسجد يكي از مساجد معتبر و ديدني وخوش طرح ايران است. اين مسجد يكي از باشكوه ترين وزيبا ترين آثار تاريخي و معماري اسلامي ايران به شمار مي آيد. گنبد دو پوسته ‚كتيبه هايي بخط كوفي و ثلث گچ بريهاي روي آجر ومحراب هاي بسيار زيبا و چشم نواز و هنرمندانه كه به دست هنر مندان مسلمان و ايراني خلق گرديده همچون نگيني بر تارك ميراث فرهنگي كشور مي درخشد. مسجد جامع اردستان با مساحتي بالغ بر 3750 متر مربع و محيط 245 متر و باارتفاع يك متر از سطح زمين اطراف قرار گرفته است .

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :