[hlOstan]

خوانسار(اصفهان)

  • جمعیت :
    21313
  • کد تلفن :
    371
  • سایت شهرداری :
    www.khansar.ir

خوانسار شهري است واقع در شمال‏غرب استان اصفهان, ايران. اين شهر مرکز شهرستان خوانسار است.

خوانسار شهري است خوش آب و هوا در عرض جغرافيايي 33 درجه و 13 دقيقه شمالي و طول جغرافيايي 50 درجه و 19 دقيقه شرقي با ارتفاع 2250 متر بالاتر از سطح دريا و پوشش گياهي متنوع که لاله‌هاي واژگون آن معروف هستند.

خوانسار در ناحيه‌اي نه چندان دور از کوير مرکزي ايران در فاصله حدود 150 کيلومتري شمال‏غرب شهر اصفهان واقع شده‌است.

متوسط بيشترين دماي هواي خوانسار درگرمترين ماه تابستان به 31 درجه سانتي گراد مي‌رسد و متوسط دماي شبانه روز در همين ماه بيست و چهار درجه سانتي گراد است.در زمستان سرماي آن دلنشين همراه با ريزش انبوه برف است.

گلستانکوه از مناطق ديدني شهرستان خوانسار است که در ارديبهشت ماه با لاله‌هاي بسيار جلوه زيبايي مي‌گيرد. گلستانکوه در مسير خوانسار به اصفهان در 15 کيلومتري شهر خوانسار واقع شده‌است.

از ديگر جاذبه‌هاي شهر خوانسار پارک سرچشمه‌است که با چشمه‌هاي زيبا که از دل کوه بيرون مي‌ايند همه ساله تعداد زيادي گردشگر را به خود جذب مي‌کند. يکي از شهرهاي مذهبي ايران با قدمت ديرينه مي‌باشد. از اماکن مذهبي اين شهر مي‌توان به شازده احمد، امامزاده سيد صالح، بابا ترک و بابا پير اشاره کرد. اين شهر داراي محلات زيادي مي‌باشد که از جمله موريزان، شيرک، ارسور.وادشت، پايتخت -بيدهند- سونقان- چهار باغ و... مي‌باشد.

خوانسار زادگاه مشاهير هنري، ادبي و مذهبي بسياري بوده که از آنها مي‌توان به استادان آواز ايران محمودي خوانساري و اديب خوانساري اشاره کرد، اشرف الکتاب خوانساري از خوشنويسان بنام متولد اين شهرستان بوده است. در طول تاريخ علما و فقهاي بزرگي از اين ديار بر خواسته و پرچم دار جهان تشيع بوده اند که مي‌توان به حضرات آيات عظام :آيت الله سيد احمد خوانساري ، آيت الله سيد محمد تقي غضنفري خوانساري،آيت الله سيد محمد تقي اسدي خوانساري،آيت الله علوي، آيت الله نجفي خوانساري،آيت الله صفايي خوانساري و آيت الله ابن الرضا اشاره کرد و همچنين در حال حاضر يکي از استوانه‌هاي مرجعيت شيعه که از ديار خوانسار پا به عرصه گيتي نهادند مرجع عاليقدر جهان تشيع حضرت آيت الله العظمي حاج سيد محمد هادي غضنفري خوانساري مدظله العالي (صاحب کتاب کبير مصادر الاجتهاد و مباني الاسنباط عند الاماميه)مي باشند. عزاداري ايام محرم از ويژگي هاي منحصر به فرد شهرستان خوانسار است.در اين ايام صد ها هزار نفر از تهران و ساير شهرها به خوانسار سفر مي‌کنند تا در اين مراسم که از 6 محرم آغاز شده و تا 12 محرم ادامه دارد شرکت کنند.صدها اسب و صدها شتر جهت برگزاري مراسم نمادين ويژه خوانسار که توسط دهها هيئت عزاداري برگزار مي‌شود به شهر منتقل مي‌گردند.جمعيت خوانسار حدود 50 هزار نفر است که در ايام عزاداري محرم احتمالا 500 الي 600 هزار نفر مسافر نيز به آن افزوده مي‌شود.

نام
نام خوانسار به صورت خونسار بوده که به معني چشمه‌سار است.خان، خاني و خُن در فارسي به معني چشمه است که واژه کردي کاني (چشمه) نيز با آن هم‌ريشه‌است. حاج رجبعلي نصيري خوانساري قديمي ترين داروساز و صاحب اوّلين داروخانه در خوانسار است که در سال 1285 هجري شمسي متولد و در سال 1376 دار فاني را وداع گفته است.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :