[hlOstan]

آسمان آباد(ايلام)

شهري است در استان ايلام در غرب ايران. اين شهر در بخش مركزي شهرستان شيروان و چرداول قرار دارد. فاصله شهر آسمان آباد تا سرابله 15 كيلومتر است .جمعيت "آسمان‌ آباد" درسال ۱۳۸۵، برابر با ۵۹۰۸ نفر بوده است    
شهرستان شيروان و چرداول يكي از شهرستانهاي استان ايلام است كه مركز آن شهر سرابله مي‌باشد. شيروان و چرداول در سال ۱۳۶۰ ازاين شهرستان داراي سه بخش و هشت دهستان است:    دهستانهاي بخش مركزي:   دهستان آسمان‌آباد   دهستان شباب   دهستان بيجنوند   نقاط شهري: سرابله    دهستانهاي بخش شيروان:   دهستان كارزان   دهستان زنگوان   دهستان لومار   نقاط شهري: لومار.    دهستانهاي بخش هليلان:   دهستان زردلان   دهستان هليلان   نقاط شهري: توحيد.     شهرستان ايلام جدا شسرابله مركز شهرستان شيروان و چرداول است. اين شهر پس از جدا شدن توابع شهرستان شيروان و چرداول به عنوان مركز شهرستان انتخاب گرديد و تا قبل از يكي از روستاهاي شهرستان ايلام به حساب مي‌آمد. قبل از تبديل شدن سرابله به مركز شهرستان، روستاي شباب(شواو) از اهميت بيشتري برخوردار بود. اكثر جمعيت شهر سرابله را روستائيان مهاجر شهرستان تشكيل مي‌دهد.د و در تقسيمات كشوري قبل از ۱۳۶۰ از بخش‌هاي آن محسوب مي‌شد  
زبان
 كردي كلهري:كه در كرمانشاه و مناطق از استان ايلام،از جمله شهرستانهاي ايوان و شيروان چرداول و بخش چوار رايج است و با گويش كردي ايلامي اندكي تفاوت دارد.
كردي ايلامي:گويش عمده مردم استان ايلام از جمله طوايف عمده و قديمي آن است كه با اندك اختلافاتي در شهرهاي ايلام،مهران،سرابله،بدره،بخش هاي عمده‌اي از نواحي جنوبي استان مانند دهلران،دره شهر،آبدانان و مناطقي از كشور عراق نظير مندلي و خانقين بدان تكلم مي‌شود.
 جمعيت
بنابر سرشماري مركز آمار ايران، جمعيت شهرستان شيروان و چرداول در سال ۱۳۸۵ برابر با ۷۳۹۷۳ نفر بوده‌است     
بخش شيروان    شيروان يكي از بخش‌هاي شهرستان شيروان و چرداول است. اين منطقه كه در شمال شرق استان ايلام و در حدود ۱۰۰ كيلومتري شهر ايلام قرار دارد يكي از حاصلخيزترين مناطق اين استان است و مركز ان نيز شهر لومار است. از عواملي كه به حاصلخيزي اين منطقه كمك كرده عبور رودخانه سيمره از شرق اين منطقه‌است كه در تمام فصول سال داراي اب فراواني است. اين منطقه در فصل بهار به يكي از زيباترين مناطق استان تبديل مي‌شود ودر اين فصل پذيراي مسافران زيادي از گوشه و كنار استان است.   
بخش چرداول   
چرداول منطقه‌اي از شهرستان شيروان و چرداول است. بخش چرداول در دامنه جنوبي رشته كوههاي زاگرس قرار دارد و داراي آب و هوايي كوهستاني است. اين منطقه از دو ناحيه كوهستاني و دشت نسبتاٌ هموار تشكيل شده‌است. در بخش كوهستاني، انبوه درختان بلوط و بادام كوهي، بنه(ون)، كيكم، ارجن و گون ديده مي‌شود. مراتع بخش چرداول هم در بخش كوهستاني قرار دارد و زمينه مناسبي براي دامپروري سنتي فراهم كرده‌است و به هم دليل شغل اصلي ساكنان بخش كوهستاني دام پروري است.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :