[hlOstan]

طالقان(تهران)

  • جمعیت :
    3416
  • کد تلفن :
    262

طالِقان شهري است در بخش طالقان شهرستان ساوجبلاغ استان تهران در ايران.
اين شهر در منطقه‌اي ييلاقي در ميان رشته کوه البرز و در 120 کيلومتري شمال غربي تهران قرار گرفته‌است.
شهر طالقان از به هم پيوستن چهار منطقه بنام‌هاي شهرک، گلينک، کولج و پرده سر تشکيل شده‌است که شهرک به عنوان هسته اصلي آن است و شهر طالقان، گاه شهرک هم ناميده مي‌شود.

شهر طالقان به لحاظ قرار گرفتن در رشته کوه‌هاي البرز مياني داراي آب و هواي کوهستاني و ييلاقي است به همين دليل داراي جمعيت فصلي بوده و در تابستان جمعيت آن به بيش از 12 هزار نفر مي‌رسد. اين در حاليست که جمعيت ثابت شهر طالقان حدود 5000 نفر است.

جاذبه‌هاي فرهنگي، تاريخي
منزل آيت الله طالقاني در گليرد و يادمان درويش عبدالمجيد طالقاني در مهران از آثار ديدني و تاريخي و فرهنگي طالقان به شمار مي‌آيند.
از ديگر آثار و بناهاي تاريخي طالقان - مصون مانده از آسيب‌هاي طبيعي - مي‌توان به برخي قلعه‌ها، امامزاده‌ها، مقابر، حمام‌ها و آسياب‌هاي آبي اشاره کرد.
بقعه شيخ حسين الهي معروف به جد بزرگوار در روستاي ديزان، جنب مسجد آيت الله شيخ مرتضي ديزاني
ارژنگ قلعه در ميناوند، قلعه منصور و قلعه کيقباد در شمال هرنج، قلعه دختر در گته ده، قلعه پراچان و قلعه فاليس، امامزاده هارون در جوستان، شاه محمد حنيفه در کرکبود، امامزاده زکريا در ميراش، امامزاده ابراهيو در در تکيه ناوه و نيز امام زاده‌هاي روستاي‌هاي سيد آباد، اورازان، کش، کشته رود، کلاه رود، اسفاران، خچره، بقعه مير در وشته، و مقبره پيران در ديزان، مهران، گته ده و اوانک، بقاياي آسياب‌هاي آبي در برخي از روستاها و نيز آثار نهر بزرگ انتقال آب از طالقان به قزوين در امتداد قله‌هاي رشته کوه‌هاي جنوبي طالقان، بسيار ديدني است.
حمام قديمي ديزان-قلاسي-آقاي باغ-هفت قلاي سي-قلا ياک-طاقي لايه(ساعت آفتابي اهالي روستا) در روستاي ديزان.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :