[hlOstan]

سيه رود(اذربايجان شرقي)

  • جمعیت :
    1511
  • کد تلفن :
    492

سيه‌رود يکي از شهرهاي استان آذربايجان شرقي است که در بخش سيه‌رود شهرستان جلفا واقع شده‌است. اين شهر در کناره جنوبي رودخانه ارس و در شمال کوه کيامکي‌داغ قرار گرفته‌است. اين شهر مرکز اداري بخش سيه‌رود بوده و صاحب بخشداري مي‌باشد. در آن سوي ارس و در مقابل سيه‌رود، شهر اردوباد که يکي از شهرهاي جمهوري آذربايجان مي‌باشد، قرار گرفته‌است. جاده مرزي جلفا-پارس‌آباد از سيه‌رود مي‌گذرد.

جمعيت شهر سيه‌رود برپايه نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسکن مرکز آمار ايران در سال 1385 خورشيدي بالغ بر 1354 نفر بوده‌است که از اين جهت سومين شهر کم‌جمعيت استان آذربايجان شرقي پس از شهرهاي نظرکهريزي و خمارلو محسوب مي‌گردد. بر همين اساس شمار خانوارهاي ساکن اين شهر در اين سال بالغ بر 366 خانوار بوده‌است. همچنين شمار افراد باسواد سيه‌رود بالغ بر 983 نفر و شمار افراد بي‌سواد بالغ بر 229 نفر بوده‌است.

اهالي سيه‌رود مسلمان و پيرو مذهب شيعه دوازده‌امامي هستند. زبان آنان همانند ساکنان ساير نواحي منطقه آذربايجان، زبان ترکي آذربايجاني مي‌باشد. همچنين اهالي زبان فارسي را به‌دليل رسمي‌بودن و تدريس آن در مدارس به‌راحتي درک کرده و قادر به سخن‌گفتن به اين زبان مي‌باشند؛ البته پيش از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي سوسياليستي به‌دليل نفوذ نيروهاي اين حکومت در منطقه و رفت‌وآمد روزانه آن‌ها در سطح شهرها و روستاها، اهالي سيه‌رود و به‌خصوص افراد مسن، به زبان روسي نيز تا حدودي آشنايي دارند. شغل اکثر اهالي شهر کشاورزي و دامداري مي‌باشد؛ به‌طوري که آلوي سيه‌رود در سراسر آذربايجان شهرت پيدا کرده‌است و قسمتي از اين محصول جنبه صادراتي دارد و به خارج از کشور صادر مي‌شود.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :