[hlOstan]

قدمگاه(خراسان رضوي)

  • جمعیت :
    3151
  • کد تلفن :
    552

قدمگاه شهري است در استان خراسان رضوي در شرق ايران. اين شهر در بخش زبرخان شهرستان نيشابور قرار دارد.جمعيت اين شهر در سال 1385، برابر با 3151 نفر بوده‌است.

باغ قدمگاه:
اين باغ در دامنه جنوبي کوهستان «بينالود» در ميان کاسه‌اي که از پيوستن دو تپه به وجود آمده و رو به دشت نيشابور قرار گرفته‌است. باغ، از سمت جنوب توسط خياباني شمالي – جنوبي به جاده نيشابور – مشهد اتصال مي‌يابد. از نيشابور حدود 24 کيلومتر و از مشهد حدود 100 کيلومتر فاصله دارد. اين مکان، به عنوان جايگاهي مقدس از سابقه طولاني برخوردار است و منشا آن به دوران پيش از اسلام بازمي گردد. گرچه عملکرد آغازين اين مکان هنوز مشخص نشده‌است. اين باغ را زماني منسوب به شاهپور کسري سپس حضرت علي و سپس امام رضا دانسته‌اند. وجه تسميه قدمگاه، با توجه به سنگي سياه است که جاي دو پا بر روي آن نقش بسته‌است و زماني با نام قدمگاه حضرت علي و زماني امام رضا معروف گرديده‌است. مي‌گويند سال 200 ه.ق. امام رضا که از مدينه عازم مرو بوده‌اند، در اين محل توقف کردند و چون خواستند با خاک تيمم کنند، آبي جاري پديد آمد.
باغ قدمگاه، با توجه به اهميت حضور و نحوه جريان آب، مشابه ديگر باغ‌هاي ايراني است؛ ليکن وجود چشمه‌اي متبرک در منطقه مرکزي باغ که از آن نقطه جوشيده و همانجا از چشم مخفي مي‌شود تا در نقطه‌اي ناپيدا به شبکه اصلي آب جاري در باغ بپيوندد، عاملي است که آنرا از ساير باغ‌ها متمايز مي‌سازد.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :