[hlOstan]

اميديه(خوزستان)

  • جمعیت :
    58616
  • کد تلفن :
    652

اُميديه شهري در استان خوزستان است.
شهر اميديه بعد از اکتشاف نفت و گاز در سال 1279 خورشيدي آغاز به شکل‌گيري کرد و ابتداء به سي‌برنج معروف بوده است.
اين شهر داراي منابع و صنايع بسياري از جمله نفت و گاز بوده و بيشتر داراي نفت است تا گاز. اين شهر يعني يکي از شهرهاي مهم توليد نفت در استان خوزستان است. اين شهر مرکز شهرستان اميديه است.
شهر اميديه خود از چند منطقه مختلف با فرهنگ هاي متفاوتي تشکيل شده است که دليل آن مهاجرت به دلايلي از جمله جنگ که موجب مهاجرت آباداني هاو خرمشهري ها شده و دلايل اقتصادي و وجود موقعيتهاي شغلي بسيار مناسب (شرکت نفت و گاز) است. اولين شهيد ايراني در جنگ ايران و عراق را از شهرستان اميديه مي‌دانند به نام ايرج دستياري.
اين شهر داراي امکانات ورزش کوه‌نوردي و صخره‌نوردي نيز مي‌باشد.
شهر اميديه عمدتا دو گونه مختلف منازل شخصي و شرکتي دارد. منازل شرکتي در مناطق سيتايپ , کارگري ها , بخش ميانکوه مي‌باشند.از مناطق عمـده شخصي نشين اميديه مي‌توان علي آباد , پاچه کوه و شهرک مطهري را مثال زد.زبان رايج در اميديه فارسي و ديگر گويش بختياري ست که بخاطر مهاجرت گسترده از شهرهاي آبادان و مسجد سليمان و آغاجاري درآنجا رواج يافته است. در روستاهاي مجنون , چاه سالم و در شهرک ياسر و برخي مناطق درون شهر طوايف و مردم عرب نژاد نيز بسر مي‌برند.

دانشگاه آزاد اسلامي واحد اميديه در رشته‌هاي مختلفي نظير شيمي کاربردي , مهندسي نفت , علوم تجربي , مديريت صنعتي دانشجو مي پذيرد.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :