[hlOstan]

ايوانكي(سمنان)

  • جمعیت :
    10396
  • کد تلفن :
    232

اِيوانَکِي يکي از شهرهاي شهرستان گرمسار در استان سمنان ايران است. اين شهر در شهرستان گرمسار و در 65 کيلومتري خاور تهران، قبل از شهر گرمسار قرار دارد. جمعيت اين شهر بر طبق سرشماري سال 1385، برابر با 10,396 نفر بوده است.
وجود شهرکهاي صنعتي نسبتا بزرگ، موجب گسترش اين شهر شده و البته ورود مهاجران زيادي را به اين شهر موجب گرديده است. طي 2 سال گذشته 4 دانشگاه در اين شهر بنيان نهاده شده است از جمله دانشگاه پيام نور.
تاريخچه
اين شهر کوچک سابقه 5000 ساله تاريخي دارد. در کتابهاي رومي و يوناني نام ايوانکي امروزي را شاراکس (CHARAX) نوشته‌اند. همچنين به دربند خزر و دروازه درياي خزر (pilcaspian) هم معروف بوده است.امروزه آثاري از گذشته‌هاي دور در اين شهر به جاي مانده‌اند که به آنها توجهي نمي‌شود. آثاري مانند کاروانسراي شاه‌عباسي، قلعه ماري (با نام محلي رباط ماري)، تپه حسن و ...

با وجود دوري چندساله اين شهر از امکانات اقتصادي و اجتماعي، اکنون اما دوباره رونق اقتصادي و اجتماعي خود را باز يافته است. قرار است در آينده شهرکي 100,000 نفري با همين نام ايوانکي در بخش شمال شرقي شهر ساخته شود.

فرهنگ
مردمان اين شهر لهجه‌اي شبيه به گيلکي و دماوندي دارندو بعضاً از اصطلاحات کاملاً اصيل فارسي نظير گوسي کدن (به معني گسيل داشتن)، و اصطلاحات قديمي مانند مدبخ (به معني مطبخ)، و ... استفاده مي‌کنند. ايوانکي پيش از پيوستن به استان سمنان جزء دهستان بهنام‌سوخته ورامين بوده است.

اقتصاد
شغل اصلي مردمان اين شهر کشاورزي و محصول اصلي آن خربزه است که به خربزه ايوانکي معروف و با خربزه مشهدي متفاوت است. البته به دليل آسانتر بودن کشت خربزه مشهدي در سالهاي اخير کشاورزان اين شهر به کشت خربزه مشهدي نيز گرويده‌اند. از ديگر مشاغل جاري در اين شهر کاميون‌داري است. اين شهر به دليل نزديک بودن به معادن نمک و گچ و آهک، پتانسيل مناسبي را براي شغل کاميون‌داري ايجاد نموده است.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :