[hlOstan]

نودان(فارس)

  • جمعیت :
    2698
  • کد تلفن :
    722

نودان شهري است در بخش کوهمره شهرستان کازرون استان فارس در جنوب ايران.
جمعيت شهر نودان در سال 1383 برابر با 2472 نفر بوده‌است.
از نقاط ديدني نودان چشمه رنجان است که در مسير جاده کازرون به شيراز واقع شده‌است. در دامنه کوه، چشمه‌اي جوشان دارد که آب آن بسيار گواراست. اين چشمه که سرچشمه اصلي آن از نودان است به چشمه «پير سبز» و از آنجا به رودخانه شاپور مي‌پيوندد. در فصل زمستان نيز به هنگام بارندگي حجم آب آن بسيار زياد مي‌شود.

غلامحسين نوذري، وزير نفت ايران اهل نودان است. وي از سال 70 تا 78 نماينده دوره چهارم و پنجم مجلس شوراي اسلامي بوده و در آباداني اين شهر بسيار تلاش نمودند.از جمله امکانات اين شهر زمين چمن مجموعه ورزشي شهداي شهر نودان است.گروهي از مردم نودان براي کار به عنوان کارگر فني و ماهر در کشورهاي عربي خليج فارس به‌سر مي‌برند.

در سال 1383 خبر درگيري‌هاي مسلحانه دو طايفه مير و زارعي در نودان به رسانه‌ها نيز کشيده‌شد.

در قديم
فرهنگ جغرافيايي ايران ج 7 مي‌نويسد: قصبه مرکزي دهستان نودان بخش کوهمره نودان شهرستان کارزون، در 14 هزارگزي شمال کازرون در 51 درجه و 43 دقيقه عرض جغرافيائي واقع است و ارتفاع آن از سطح دريا 1032 گز و هواي آن نسبتاً گرم و آبش از چشمه و شغل مردمش قالي‌بافي و گليم‌بافي است. جمعيت قصبه 918 تن است.

روستاي نودان به همراه روستاهاي زير بر گرد شهر کازرون حلقه زده‌اند: دوان، شاپور، جام بزرگي، دريس، فتح‌آباد، سيد عبدالله (بليان)، کاسکان، مهرنگان، سيف‌آباد، مله اره و پل آبگينه و چند ده کوچک و بزرگ ديگر.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :