[hlOstan]

سنگر(گيلان)

  • جمعیت :
    6404
  • کد تلفن :
    132

سَنگَر يکي از شهرهاي شهرستان رشت استان گيلان در شمال ايران است.

جمعيت
براساس سرشماري سال 1385جمعيت سنگر (1,834خانوار) برابر با 6,388نفر بوده است.

اقتصاد
مردم اين شهر بيشتر به کشاورزي در شاليزارها مشغول هستند. پرورش ماهي يکي ديگر از شغل‌هاي رايج در اين منطقه‌است. اولين بار تخم و آرتمياي زنده از بندر شرفخانه از اسکله‌هاي مهم درياچه اروميه به کارگاه تکثير پرورش ماهيان خاوياري ناحيه سنگر رشت جهت تغذيه و پرورش بچه ماهيان خاوياري منتقل شد. در حال حاضر عمدتاً تکثير ماهيان در مجتمع تکثير و پرورش بين‌المللي ماهيان خاوياري در سنگر رشت در آبهاي شيرين پرورش انجام مي‌شود.

اماکن تاريخي
مسجد جامع امشه - رشت اين بنا در دهکده امشه سنگر رشت واقع شده و از آثار دوره قاجاريه‌است.

بقعه آکاشاه (عکاشه) - رشت اين بقعه، در رودبرده، در فاصله 5/1 کيلومتري شمال منطقه سنگر، از توابع رشت قرار دارد.

بر پايه شجره نامه موجود در داخل بقعه، اين جا آرامگاه آشيخ علي بن آقا کاشاه پسر قيس، از صحابه حضرت رسول (ص) است. اما در شجره نامه‌اي ديگر، وي از پسران امام موسي کاظم (ع) معرفي شده‌است. بناي بقعه، ساختماني قديمي و خشتي است و در چهار سوي ان ايواني با سر ستون‌هاي ظريف وجود دارد. براساس کتيبه موجود بقعه در سال 920 ه. ق ساخته شده و بام ان از سفال است. به فاصله نزديک اين بقعه، دو مزار ساده وجود دارد که گفته مي‌شود گور دو برادر از سادات، به نام‌هاي آقا سيد احمد و آقا سيد محمود است که امام زاده بوده‌اند و آکاشاه معلم آنان بوده و آن‌ها را پس از شهادت غسل داده‌است.

چشمه چشما گل سه شنبه اين چشمه در روستاي « طالم سه شنبه » از توابع بخش سنگر در 12 کيلومتري جاده رشت – قزوين واقع شده‌است . در کنار چشمه ، درختي تنومند ديده مي‌شود که مورد احترام اهالي است . از آب معدني چشمه ، در درمان بيماري‌هاي پوستي به ويژه جوش‌هاي صورت و بدن استفاده مي‌شود .
در گيلان، جادّة کفي رشت – فومن و همينطور سياهکل – سنگر ديدني‌اند. کانالهاي عريضي آب را از سد سنگر به مزارع شالي ميرسانند و موازي با جادّه پيش مي‌روند. چاه دهانه گشادي در بستر رودخانه سفيدرود در اطراف سد سنگر با هدف آبرساني به شهر صنعتي رشت احداث شده‌است.
بخش سنگر رشت با جمعيتي افزون بر ? 80?هزار نفر داراي حدود ? 12?هزار هکتار زمين شاليکاري است.
در زمان حاضر بيش از ? 11?هزار دانش آموز در بخش سنگر از توابع شهرستان رشت مشغول تحصيل هستند.
فجر سنگر يکي از تيم‌هاي فوتسال ليگ منطقه‌اي کشور است
از طريق سنگر جاده رشت به قزوين، از رودبار و منجيل تا تهران.
اين بخش نزديک ترين فاصله را در بين بخش‌هاي 5 گانه به رشت را دارد و اکثر مردم آن کشاورز مي‌باشد. قدمت طولاني شهر و نيز قرار گرفتن آن در مسير ترانزيت شرق گيلان به سمت تهران بر ارزش آن افزوده‌است. سد بزرگ سنگر که بر روي سفيد رود ساخته شده در محدوده اين بخش قرار دارد.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :