[hlOstan]

بابلسر(مازندران)

  • جمعیت :
    50032
  • کد تلفن :
    112
  • سایت شهرداری :
    www.babolsar.ir

بابلسر يکي از شهرهاي استان مازندران ايران است.بابلسر با مساحت 1350 هکتار در مصب رودخانه بابلرود و در کرانه جنوبي درياي کاسپين و در 52 درجه و 39 دقيقه و 30 ثانيه طول جغرافيايي و 36 درجه و 43 دقيقه عرض جغرافيايي قرار دارد.

ناهمواريهاي بابلسر:
از نظر توپوگرافي بابلسر تماما در بخش جلگه‌اي و در موقعيت ساحلي قرار دارد و به لحاظ ناهمواري عوارض برجسته توپو گرافيک در آن مشاهده نمي‌شود. تقريباً مسطح بوده و با شيب ملايمي از طرف رشته کوههاي البرز به سوي درياي کاسپين امتداد دارد. ارتفاع شهر هفت‌‌‌ متر بالاتر از سطح درياي کاسپين و 21 متر پايين تر از سطح درياهاي آزاد قرار دارد. سطح شهرستان بابلسر را دشت فرا گرفته است و بجز ناحيه ساحلي و اراضي مجاور رودخانه بابلرود ساير اراضي شهرستان داراي شيب 1 تا 3 درصد است.

نام:
نام قديم آن مشهدسر بوده‌است. به قولي اين نام از آن رو بر اين شهر نهاده شده بود که مردم ناحيه غرب مازندران کنوني براي سفر به مشهد مقدس از اين شهر سوار بر کشتي شده و به شرق درياي کاسپين مي‌رفتند و از آنجا مسير خود را از راه خشکي به مشهد مقدس ادامه مي‌دادند. قول ديگر آن است که از آنجا که مدفن سر مبارک امامزاده ابراهيم در اين شهر مي‌باشد اين نام بر آن نهاده شده‌است. يعني محل شهادت سر. بدن ايشان در آمل مدفون است.

گردشگري:
ساختمان سازمان مرکزي دانشگاه مازندران يکي از قديمي‌ترين (و تا چند سال گذشته بلندترين) ساختمانهاي اين شهر است که در زمان‌هاي گذشته به‌عنوان استراحتگاه تابستاني رضاشاه و محمدرضاشاه پهلوي مورد استفاده قرار مي‌گرفته‌است.
رودخانه بابلرود از ميان شهر بابلسر مي‌گذرد. وجود اين رودخانه يکي از دلايل جذابيت اين شهر در بين شهرهاي مازندران براي گردشگران و حتي خود مازندراني‌ها است. چرا که هيچکدام از رودهاي جاري در استان مازندران امکانات رفاهي مشابه بابلرود در بابلسر (مانند قايق‌هاي تفريحي و...) ندارند.

اين رود يکي از رودخانه‌هاي مهم کشور است که از ارتفاعات البرز در جنوب شهر بابل سر چشمه گرفته و در شهرستان بابلسر به دريا مي‌ريزد و شهر بابلسر را به دو قسمت شرقي و غربي تقسيم مي‌کند.

آرامش رود در محل اتصال به دريا آرامشي را به آب بخشيده و همگام با جزر و مد دريا آب آن نيز داراي سطح ارتفاع متغير مي‌باشد. دو پل زيباي تاريخي نيز دو طرف شهر را به هم متصل مي‌کند. در حال حاضر پارک‌هاي اطراف رود و اسکله‌هاي قايق‌هاي مختلف در دو طرف آن در روزهاي تعطيل سال ميليونها گردشگر را به خود جذب مي‌نمايد. رودخانه بابلرود در بابلسر به خاطر شرائط ويژه طبيعي و مجاورت با تفريحگاهها، اقامتگاهها و اماکن پذيرائي بسيار مناسب جهت برنامه ريزي براي ساخت اسکله‌هاي تفريحي براي قايقهاي تندرو مساعد است. کرانه‌هاي زيباي بابلرود در بابلسر با درختان سر به فلک کشيده جلوه بي نظيري را در تمام طول سال به نمايش ميگذارد. علاوه بر استفاده تفريگاهي، اين رود براي ورزشهاي آبي نظير اسکي روي آب و قايقراني در کلاسهاي مختلف نيز مناسب مي‌باشد.

يکي از مکان‌هاي مهم گردشگري در بابلسر، اسکله ساحلي آن است که هر ساله تعداد زيادي از مسافران را به خاطر زيبايي بي نظيرش؛ آنها را به طرف خود جذب مي‌کند. البته اين اسکله جنبه تجاري ندارد و بيشتر به عنوان يکي از مکان‌هاي گردشگري مورد استقبال قرار مي‌گيرد. همچنين در مقابل اين اسکله، از سنگهايي به عنوان موج شکن بهره گرفته شده‌است که در نوع خود بسيار زيبا مي‌باشد. يکي از دلايل بهره گيري از اين موج شکن‌ها، جلوگيري از نفوذ آب در قسمتي از منطقه و پارک نزديک آن مي‌باشد. از نکات قابل توجه در شهر بابلسر، پل اصلي آن مشهور به پل فلزي است. اين پل که از دور دست جلوه زيبايي به شهر بخشيده‌است، يکي از اتصالات مهم بين مشرق و مغرب بابلسر است. اين پل در سال 1313 و به دست آلمانها به احداث رسيده‌است.

از ديگر عواملي كه باعث جذب توريست در اين شهر شده است، برپايي جشنواره ي مجسمه هاي شني در اين شهر است. جشنواره ي مجسمه هاي شني اولين بار در مرداد ماه 1384 در كشور و در بابلسر برگزار شد كه گردشگران زيادي حتي از خارج كشور براي ديدن اين نمايشگاه وارد شهر شدند. از آن پس همه ساله و در فصل تابستان، اين نمايشگاه در بابلسر برگزار مي شود و هنرمندان در آن آثار خود را به نمايش مي گذارند.

دانشگاهها:
سازمان مرکزي دانشگاه مازندران به همراه دانشکده‌هاي علوم انساني و اجتماعي وهنرومعماري و علوم پايه در اين شهر قرار دارد.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :