[hlOstan]

بهشهر(مازندران)

  • جمعیت :
    84117
  • کد تلفن :
    152

بـِهشَهر يکي از شهرهاي استان مازندران ايران واقع در شهرستان بهشهر است.

نام منطقه بهشهر قبل از دوران صفوي تميشه ، ناميه ، پنجهزاره و آسابسر بوده و چون مادر شاه عباس بزرگ بهشهري بود پادشاه صفوي با مسافرت به بهشهر اين شهر را پايتخت تابستاني خود ساخته و نام آن را به اشرف‌البلاد يعني شريف‌ترين شهرها تغيير داد و کاخ‌ها و عمارت‌هايي را در آن شهر بنا نهاد. رکن الاسفار، از درباريان دوره ناصري در سفرنامه خود وجه تسميه ديگري را براي اشرف ذکر مي‌کند. او معتقد است زماني که شاه عباس اين شهر را به صورت مدرن و امروزي بنا نهاد، پاره‌اي از درباريان گفتند «هذا اشرف من فرح آباد» و همين کلمه به مذاق شاه خوش آمد. مردم بهشهر به مازندراني و فارسي گفتگو مي‌کنند.

انار شيرين، ترش، نارنگي، پرتقال، برنج دانه هاي روغني آفتابگردان، کلزاي بهشهر معروف بوده بهشهر از مراکز توليد تخمه، روغن نباتي و صابون در ايران است و کارخانه چيت‌سازي آن قدمت زيادي دارد. منطقه ويژه اقتصادي بندر اميرآباد نيز از مناطق اقتصادي روبه‌رشد در نزديکي بهشهر است.

آثار تاريخي:
کاخ صفي آباد که در حال حاضر کاربرد نظامي داشته و بازديد از آن ميسر نيست ولي از تمام شهر مي‌توان آن را ديد
کاخ چشمه عمارت
بناي تاريخي چشمه عمارت بهشهر
غارهاي هوتو و کمربند
درياچه و سد عباس آباد و جزيره بار عام آن
باغ‌هاي تاريخي بهشهر عباس آباد
آثار تاريخي متفرقه به جا مانده در مجموعه عباس آباد (مانند حمام و...)
تپه همايون
کاخ عباس آباد بهشهر

شهرها و روستاهاي بهشهر: شهر رستم کلا روستاي قره تپه - روستاي علي تپه - روستاي عسگرآباد- روستاي پاسند- روستاي حسين آباد- روستاي امير آباد- روستاي گرجي محله- روستاي کوهستان- روستاي اسيابسر- روستاي زاغمرز-

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :