[hlOstan]

كنگاور(كرمانشاه)

  • جمعیت :
    48978
  • کد تلفن :
    837

شهرستان کَنگاور از شهرستان‌هاي استان کرمانشاه ايران است.

مرکز اين شهرستان شهر کنگاور است. اين شهرستان قديمي در کنار نيايشگاه آناهيتا ساخته شده و قدمت آن به 1126 سال مي‌رسد. رونق اين معبد در سفرنامه راه غربي ابريشم زبانزد بوده‌است. شايد يکي از عللي که معبد در اينجا ساخته شده اين باشد که شهر کنگاور داراي چشمه‌هاي آب زيادي است.

کنگاور داراي چشمه‌هاي آب فراوان و همچنين دشتهاي حاصلخيزي مي‌باشد. از روستاهاي آباد اين شهر روستاي فش است. حکومت اين شهر در زمان قاجار به ساري اصلان سپرده شد. عمارت ساري اصلان در مرکز شهر کنگاور همچنان پا بر جا است.

مردم اين شهر اغلب به زبان فارسي با گويش بروجردي صحبت مي‌کنند. در طي قرن اخير اقوام کرد و لک نيز به خاطر خوبي آب و هوا به اين شهر مهاجرت کرده‌اند. منطقه کنگاور داراي زمستاني سرد و تابستاني خنک مي‌باشد. دانشگاه آزاد شهر کنگاور در سال 1382 در بلوار اصلي ساخته شد که در حل حاضر در کنار کمربندي اصلي همدان به کرمانشاه قرار دارد و هم اکنون با هشت رشته کار خود را ادامه مي‌دهد.

تقسيمات کشوري
بخش مرکزي
دهستان خزل غربي
دهستان فش
دهستان کرماجان
دهستان گودين
دهستان قزوينه
شهرها: کنگاور

تپه گودين
يکي از آثار تاريخي و ديدني شهرستان کنگاور تپه تاريخي گودين است. اين تپه در دهستان گودين در 10 کيلومتري شرق کنگاور واقع شده و به لحاظ ارزش تاريخي در رده تپه‌هاي تاريخي همچون تپه سيلک کاشان قرار مي‌گيرد که دوره‌هاي تاريخي ايران را با نسبت دادن به اين تپه‌ها دسته بندي مي‌کنند. اين تپه آشپزخانه معبد آناهيتا محسوب مي‌شده که پس از گذشت نزديک به 1355 سال از ساخت آن تنها آثار چند بنا مربوط به حدود 500 سال پيش در آن باقي مانده‌است. گروه‌هاي کاوشگران آمريکايي در فاصله سال‌هاي 1315 تا 1355 ضمن انجام کاوشهاي گسترده در اين تپه، آثار زياد و گرانبهايي کشف کردند که همگي به خارج از ايران منتقل و هم اکنون در موزه‌هاي آمريکا و اروپا نگهداري مي‌شوند.

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :