[hlOstan]

چمستان(مازندران)

  • جمعیت :
    9499
  • کد تلفن :
    122

چمستان يكي از نقاط ديدني استان مازندران كه همچون نگيني د ردامنه كوهاي البرز خودنمايي مي كند .و درحاشيه جنگلهاي انبوه همچنان سروقامت، برافراشته از طبيعت سرسبزشمال كه در فاصله 12كيلومتري نوربا جاده آسفالته و22 كيلومتري آمل به جاده آسفالته و 100 كيلومتري ساري مركز استان و حدود 180كيلومترباتهران واقع گرديده است ؛كه حدود اربعه آن:   از شمال وغرب به شهرستان نور واز جنوب به بخش بلده وكوهپايه هاي البرزمركزي و از شرق به شهرستان آمل محدوده مي شود؛ كه با مساحتي حدود 1547 كيلومتر مربع و 96 پارچه آبادي به جلگه هاي هموار منتهي ميگردد   شهرچمستان به لحاظ موقعيت ‍‍، بين دو رود لاويج رود از غرب ،و وازرود از شرق محدود كه درقسمت بالادست (جنوبي)به بخش جنگلي (دامنه البرز مركزي) مي پيوندد ودر پائين دست ( شمالي) به پارك جنگلي نور محدود گرديده است.     منابع اقتصادي:  منابع بسيار غني جنگلي - معادن شن وماسه - معادن ذغال سنگ - وجود شهرك صنعتي - وجود ناحيه صنعتي - پرورش ماهي - شركت مرغ زربال - شركت دام دارو - شركت بهدشت   اين شهر از دو طرف توسط دو جاذبه گردشگري يعني جنگل و دريا احاطه شده است  شهر چمستان به لحاظ قرارگيري در موقعيت جغرافيايي بي نظير، داراي طبيعت بكر و اقليمي خارق العاده مي باشد. ارتفاع چمستان از سطح دريا، نسبت به آباديهاي تحت پوشش آن بيشتر است و اين امر باعث ايجاد منظر و آب و هواي مطلوب تر شده است. اين منطقه داراي جاذبه هاي گردشگري بسياري مي باشد كه از پتانسيل هاي بالقوه چمستان روستاهاي اين منطقه مي باشد كه از دل انگيزترين و زيبا ترين مناطق استان مازندران است. اين روستهاي كم نظير و جنگلي داراي مناظر و چشم اندازهاي دل فريبي است كه نظر هر گردشگري را به خود جلب مي كند.   

كوههاي مهم :   طارم- رودبارك- كنگر- چهار سراو.... 
طوايف مهم:   لونج- كپج- لورائي- بلده اي - لاويجي- دشتي  
محصولات مهم:   بخش كشاورزي / برنج- گندم- جو-سيب زميني- عسل  محصولات دامپروري و پرورش دام وطيور- تخم مرغ و...      
پارك جنگلي كشپل :  
در بدو ورود به چمستان در محور جاده لاويج اين پارك جنگلي قرار دارد ، پاركي در حاشيه زيباي رودخانه لاويج رود ، با چشمه هاي پرآب و زلالي ويژه ، امكانات نسبي اقامت و پارك بازي كودكان، اين پارك را به تفريحگاه مردم منطقه و مسافران غير بومي تبديل كرده است .         
آب گرم معدني لاويج :    
روستاي ييلاقي لاويج در18كيلومتري جنوب چمستان در ميان دره هاي جنگلي و زيباي البرز قرار دارد . دربدو ورودي چمستان از غرب يك مسير زيباي آسفالته به طرف جنوب كه از جاده اصلي منشعب مي شودو با عبور از پارك جنگلي كشپل به لاويج ختم مي شود . روستايي ييلاقي "لاويج"، يكي ديگر از نقاط ديدني و جذاب اين منطقه است كه از پر طرفدارترين جاذبه هاي گردشگري اين منطقه است كه هر سال مسافران زيادي را به اين منطقه مي كشاند.  
آب هاي گرم لاويج به دليل خواص بالاي درماني براي دردهاي استخوان و مفاصل و بيماري هاي پوستي همواره گردشگران فراواني را در تمام فصول سال به خود اختصاص داده است ، امكاناتي مناسب نيز در آن منطقه براي اقامت و استفاده از آب معدني ايجاد شده است . با توجه به اين كه جاده چمستان به لاويج از پارك كشپل مي گذرد و از ميان جنگل عبور مي كند به همين دليل فضاي دلپذيري را براي گردشگران فراهم مي سازد .     
فيل سنگي :    
در مركز روستاي لاويج قطعه سنگ بزرگي وجود دارد كه براثر عوامل و فرسايش طبيعي به شكل فيل نشسته بر زمين خودنمايي مي كند كه مسافران اين روستاي خوش آب و هوا از اين منظره طبيعي و منحصر به فرد نيز ديدن مي كنند . البته بعد از گذر از آب گرم لاويج با حداقل ده دقيقه پياده روي مي توانيد از فيل سنگي هم ديدن كرد.      

چشمه "كشپل":
     
از تفرجگاه هاي چمستان است كه در نوع خود بي همتاست به طوري كه چشمه و درخت هاي به هم گره خورده جنگل، تابلويي زيبا از طبيعت را در چشم بينندگان ترسيم مي كنند.     
امكانات چمستان براي ساخت و ساز و سرمايه گذاري   
1-دسترسي آسان به امكانات ولوازم ساختماني ازجمله(شن وماسه وسيمان و...) 
2-وجودكارگران ماهر ومعماران مجرب درمنطقه براي احداث پروژه هاي عظيم 
3-تجهيز كارگاه در حداقل زمان درموقعيت مناسب 
4-امنيت سرمايه گذاري درمنطقه باتوجه هم زيستي متعادل مردم منطقه با فرهنگ اجتماعي بالا وارتباطات سالم و... 
5-بدليل ارتفاع بالا ي شهر از شهرهاي همجوار خودباعث اختلاف دماي حدود12 درجه خنك تردر تابستان با شهرداري همجوار مي گردد 
6- بدليل ارتفاع بالا از سطح دريا ، مخازن فاضلاب با مشكل مواجه نمي شود 
7-دسترسي آسان به منابع طبيعي كوه پايه همجوار و پاركها و آب گرم معدني  
8- دسترسي آسان به دريا به لحاظ حداقل مسافت  
9-حداقل فاصله زماني ومكاني باتهران كه خودموجب دسترسي راحت ترو روانتر به امكانات وسازه اي احداث مي باشد 
10-عدم ترافيك درايام تعطيلات رسمي ومذهبي 
11-محدود نبودن شهراز لحاظ جاده هاي ارتباطي با شهرهاي نور-آمل- محمودآباد 
12-وجود پاركهاي جنگلي چسبيده به شهربراي استفاده دراوقات فراغت

نظرات
در صورتیکه اطلاعات و یا تصویری برای این شهر دارید لطفا از طریق این فرم برای ما ارسال نمایید.
پست الکترونیک :
متن یا عنوان :  
عکس :     
     
متن تصویر را وارد نمایید :